שיח בריא עם ילדים, חיזוק התקשורת עם הילד

שיח בריא ואיך משתמשים בו בחנוכה? גבורה, אור, עבר ועתיד וניסים

כאשר אנחנו מנהלים שיח בריא עם ילדינו או עם בני זוגנו, אנו יוצרים אמון שיישמר לאורך זמן. בשיח בריא, אנו מעבירים תחושה של "רואים אותנו", "אכפת להם ממני", ש"חשוב להם לשמוע מה אני אומר", "רוצים להקשיב לי".

כדי לנהל שיח בריא עם הילדים/ בני הזוג, נשאל שאלות פתוחות ממוקדות ולא בסגנון של "כן ולא", "הכל בסדר" או "סבבה" ו"כיף". נעשה את השיחה בצורה מכבדת אחד על אחד ולא תוך כדי עשיית דברים אחרים שיעבירו תחושה הפוכה ממה שאנו רוצים ליצור.

חנוכה הוא חג משפחתי. אין צורך בהכנות מטורפות, ניקיונות וקניות גדולות, אלא חג שמאפשר לנו להפסיק לזמן מה את מרוץ החיים, בזמן שהחנוכייה דולקת.

זהו זמן מושלם לנהל שיחה עם הילדים/ בני הזוג, לדבר על תחושות ורגשות, להאיר ולחזק את התא המשפחתי ולהאיר הנר שדולק בכל אחד.

סביבון

כל רגש הוא לגיטימי ומותר להביע אותו, אבל לא כל התנהגות מותרת! אנחנו "מדברים רגשות" ולא "מתנהגים רגשות". זאת אומרת, שאנחנו יכולים לדבר על "הצד האפל" שלנו, אבל אנחנו לא מתנהגים אותו.

אז בואו נדבר תכל'ס, איזה רעיונות אפשר ליישם בחג החנוכה בעזרת פעילויות ומשחקים משפחתיים לחנוכה כדי להתחיל לפתח שיח?

משחק שוקולד משפחתי
מצרכים: מטבעות שוקולד, מקופלת, כיף כיף ופסק זמן ושמים הכל בקערה. ו-2 קוביות משחק. כל מי שיוצא לו 6/6 (או דאבל) בקוביות, בוחר אחד מסוגי השוקולד בקערה וצריך לענות על שאלה שמאפיינת את השוקולד שהוא בחר.
דוגמאות לשאלות:

א. מטבעות שוקולד: איזה מתנה הייתי רוצה להעניק לעצמי? למה אני חוסך כסף? למי היית רוצה לתת דמי חנוכה? מה היית עושה אילו היית עשיר?

ב. מקופלת: (דברים שגורמים לי להתקפל/ להתכווץ): איזו מחשבה היית רוצה לגרש? מה מפחיד אותך בחושך? מה גורם לך ל"השתבלל"/ להיכנס לתוך עצמך?

ג. כיף כיף: אלו דברים כיף לך לעשות? מה מאיר אותך? אילו מילים כיף לך לשמוע? חלק מחמאה לכל אחד שתעשה לו כיף בלב, לדעתך!

ד. פסק זמן: מה היית רוצה לעשות בחופש חנוכה? ממה היית רוצה לקחת פסק זמן? אילו הייתה לך שעה נוספת ביום, מה היית עושה בה? מה הוא הזמן שאתה הכי אוהב או הכי לא אוהב?

בכל משחק כזה אנו שואלים את השאלות. שאלות אלו פותחות פתח לשיחה בהתאם לתשובה שניתנה במגוון רחב של נושאים הקשורים לנשאל.
למשל:
מהי גבורה בעיניך?
תשובה: "לא להחזיר מכות". ומתוך זאת נמשיך לשאול שאלות נוספות: "איך זה מרגיש לך להיות גיבור? איזה תחושות זה מעורר בכך? האם זה קשה לך? האם היית רוצה להמשיך בכך?" וכו'
תשובה: "סמי הכבאי". אנחנו נשאל: "איך זה להיות סמי הכבאי? זה טוב או לא טוב? למה אתה חושב שהוא גיבור? אתה רוצה להיות סמי הכבאי?

נזרום עם התשובה ונמשיך לשאול שאלות בהתאם לגיל הילד ולעולם הסיטואציות שלו.

כל שאלה פותחת צוהר לעולם התוכן הרגשי של ילדינו או של בני/ בנות הזוג שלנו ומאפשר לפתח שיח בנושאים מגוונים ובצורה מכבדת ומכילה לרגשות השני.

רוצים לדעת עוד על הצעות חדשות רעיונות חדשים? יש לכם שאלות?

אתם מוזמנים לפנות אליי בשמחה (-:

אשירה מעטוף- יועצת זוגית ומשפחתית, הדרכת הורים
0547319392

דירוג: 1 מתוך 5.

בית | אודות | מאמרים וטיפים | ליצירת קשר | מפת אתר

%d בלוגרים אהבו את זה: